Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně letos slaví 150 let své existence.
Otevření výstavy Made by Fire – to nejlepší z českého skla, keramiky a porcelánu na jednom místě. Po úspěšném debutu na největším světovém festivalu designu, Milano Design Week, a po pražské premiéře na mezinárodním festivalu Designblok, se výstava konečně představí brněnskému publiku. Grand finále výstavy Made by Fire přinese nové, interaktivní prvky a bude rozšířená o více děl.
Během výstavy, která probíhá v Křížové chodbě Nové radnice, a sama o sobě je výjimečná, se konala skvělá akce, a to v podobě "PROLÍNÁNÍ" hudby a mluveného slova. V rámci umělecké skupiny Meandr, vystoupilo se svou tvorbou několik básníků a následoval koncert kapely Silberin.
Všichni příchozí si užili naplňující večer plný slov, hudby a emocí. Také autor Libor Eyer přispěl svým výkladem k obrazům a prolnul tak do atmosféry večera. Symposion pozoruhodných autorů poezie, prózy, hudby, maleb a dalších divů umění. Poezie která vás nenechá usnout... ba vám možná nedá spát. Kapela Silberin vystoupila se svou tradiční směsí skotské, irské a obecně světové folkové hudby.
Potěšily nás také na vtipné autorské písně v moravskoslezském kabátu a atmosféru od skotských jezer až po středověký jarmark. Všem moc děkujeme a těšíme se na další spolupráci! Fotodokumentace: Kateřina Dubovcová
FOTODOKUMENTACE Z HUDEBNÍHO VEČERA
KLIKNI NA FOTOGFARII VIZ NÍŽE
Srdečně zveme na výstavu monotypů do kavárny a bistra Divočina na úpatí Špilberku. Hudebně milé setkání s vámi doprovodí PRUNE.
Přijďte se jemně naladit na úterní večer a popovídat, podívat a poslechnout.
K nadcházející výstavě v Křížové chodbě připravujeme informační materiály, které budou součástí prezentace. Zdeněk Lindovský i Libor Eyer finišují na své tvorbě, postupně se ladí technické náležitosti
Fungujeme na sociálních sítích a stoupá sledovanost. Klikni na obrázek níže :-)
NAINSTALOVÁNO!
Ve čtvrtek 7.9.2023 se na vás moc těšíme. Start v 18:18 hodin.
JINOTAJE - Kateřina Dubovcová
foto: David PrudíkGalerie Felidae
Kočkovití v Kočkafé Schrödinger 2o23
#jinykockyvlivinu #kockafe #brno
#stryncl #galeriefelidae
Mezinárodní den koček vznikl v roce 2022 a slaví se po celém světě 8. srpna. „V Brně tento světový svátek již třetí rok slavíme charitativním bazárkem, který pomáhá opuštěným kočkám v útulcích. Letos to vyšlo na sobotu 12. srpna a zázemí nám nabídl známý brněnský Klub Šelepka,“ popisuje pořadatelka Lenka Němcová. Bazárek, na kterém bude možné zakoupit věci lidské i kočičí, doplní výstava kočičích koláží brněnské výtvarnice Kateřiny Dubovcové, kočičí mini poradna a promítání dokumentu z nejdéle fungujícího kočičího útulku na Moravě.
Těšíte se na další výstavu v Divočině?
Bude to divočina :-) Další autorkou, která se u nás představí je BERENIKA BAMBASOVÁ. Její tvorba je nápaditá a plná barev. "BEZ HRANIC" je název výstavy a taková je i tvorba. Přijďte na zahajovací vernisáž 8|7...v 18|00 hodin. 🍷🎨🪴
MISH MASH MARKET byl v duchu skvělé atmosféry. Všichni si ho náležitě užili. Fashion Show módní návrhářky Lucie Dolore s Daugerrové (MAMA APPAREL) byla odpoledním zpestřením marketu. 👀💃🍹🥂🌿🪴 Divočina a letní zahrádka prostě žila! Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci a všem zúčastněným.
S radostí oznamujeme, že přípravy podzimní výstavy v galerii Křížové chodby Nové radnice v Brně jsou již započaté. Představíme tvorbu sochaře a keramika Zdeňka Lindovského a malíře Libora Eyera.
|SOCHAŘ ZBYNĚK SEKAL|
Zahájení výstavy tohoto významného umělce proběhlo za účasti mnoha hostů a široké veřejnosti. Úvodním slovem provedl Jiří Zahrádka a Duňa Slavíková.
Děkuji za pozornost.
MUDr. Helena ČOUPKOVÁ
Vážené dámy, vážení pánové, milí přátelé,
Ráda bych vás přivítala na dnešním odpoledním setkání, které je věnováno připravovanému vydání povídkové knížky našeho kamaráda Seni Cočeva, s názvem Návraty.
Dovolte mi, prosím, pronést pár slov o autorovi. Senia Cočev, po absolvování konzervatoře v oboru operní zpěv, během svého profesního života vykonával různá zaměstnání, ve kterých mohl využít svého kreativního talentu. Zpočátku zpíval ve sboru Státní opery v Brně, později pracoval v reklamní agentuře, významných úspěchů dosáhl v Olomouci a v Brně jako scénárista a producent velkých kulturních akcí (Svátků měst, Vánoc, Výtvarných a jiných kulturních sympozií) a dalších akcí. Kromě těchto umělecky zaměřených povolání ale uspěl i v mnohem prozaičtějších činnostech, jako je zahraniční obchod nebo v poslední době i personalistika. Všemi těmito činnostmi jako nit se vinula práce literární, a to psaní básní a povídek, odrážejících jeho vzpomínky, zážitky nebo úvahy o životě. Některé básně a drobné povídky byly průběžně zveřejňovány na literárních stránkách iDnes v letech 2012-2016 nebo na webových portálech Poeta, Psanci, Literární ne formality, sdružení internetových autorů Pars Artem, Česká poezie a dalších. V roce 2021 byly jeho povídky oceněny v rámci česko-slovenské literární soutěže Pars Poetri
Soubor povídek Návraty bude jeho prvním knižně vydaným dílem a doufám, že v této činnosti bude dále pokračovat. Témata povídek jsou různá. Kouzelné jsou nostalgicky laděné vzpomínky na rané dětství v Bulharské Sofii, jiné, humorně laděné povídky odrážejí současnou realitu jako například v povídce Skřítek a v některých se Senia zamýšlí i nad vážnějšími tématy, jako v povídce Smrt.
Některé z těchto povídek jsme již mohli slyšet v pořadu Českého rozhlasu Zelný rynk v podání pana Hausera z Divadla na provázku.
Vydání této knížky připravuje Pointa, crowdfundingové nakladatelství, které pomáhá autorům s vydáním a distribucí knížek. Na webových stránkách Pointy se můžete o připravované knížce dozvědět více a také si tam knížku můžete objednat v předprodeji za výhodnější cenu anebo jí i pomoci na svět finančním příspěvkem. No ale už dost s úvodem a teď bych ráda poprosila pana Michala Bumbálka, člena souboru Mahenovy činohry v Brně, aby přednesl ukázku ze Seniových povídek, abyste si mohli udělat obrázek sami.
Děkuji za pozornost.
MUDr. Helena ČOUPKOVÁ
Krofdfunding na serveru Pointa - https://pointa.cz/dashboard je od 11.04.2023 nachystán předprodej knížky.
Místo kde lze knihu objednat od 11.04.2023 je na https://bit.ly/KupNavraty.
Klikni na obrázek viz níže a dozvíš se víc
Pro další pokračování série natáčení vztahující se k vidání knihy SENI COČEVA jsme se sešli na imposantním místě, na rozhranní zahrad spojujících město s parky pod Špilberkem, v "DIVOČINĚ".
Senia Cočev se svými přáteli představil sbírku povídek, které se v této knize objeví. Z celého setkání bude videozáznam, který bude brzy k vidění. Poutavým přednesem nás vkouzlil do slov Michal Bumbálek - herec Mahenova divadla v Brně.
Pohodovou atmosféru svým přednesem navodil Michal Bumbálek, herec Mahenova divadla společně s autorem nově vznikající knihy "NÁVRATY".
Děkujeme TICU za spolupráci a umožnění natáčení v rezidenci Café Kaprál, kde to literaturou žije. Pohodovou atmosféru svým přednesem navodil Michal Bumbálek, herec Mahenova divadla společně s autorem nově vznikající knihy "NÁVRATY". Senia Cočev nám představil sbírku povídek, které se v této knize objeví. Z celého setkání bude videozáznam, který bude brzy k vidění.
Tak neváhejte a zapište si do kalendáře tento den a užijte si ho s námi v báječné atmosféře. A kdo by ještě měl zájem se zapojit se svojí tvorbou nebo výrobky, neváhejte a kontaktujte Kateřinu Dubovcovou
/ Email: creatphotography@gmail.com, info@arteduproduction.cz
Autorka se představí „otevřeností v používání nejrůznějších zdrojů fotografických podnětů, výchozích materiálů a typů zpracování“ Hledání, rozpoznávání i tvorba přípěhů...to vše je ukryto v mé tvorbě, kterou budete moci uzřít na jarní výstavě v prostorách, které vás zaujmou nejen svým pojetím a energií, ale také skvělými lidmi. K vidění bude abstraktní fotografika a nové foto koláže, které jsou věnovány poslední tvorbě.
Lednové setkání s malířem Patrikem Saudkem se neslo v příjemné atmosféře kavárny Liberty Café. Měli jsme možnost nahlédnout pod pokličku autorovi tvorby a dozvěděli jsme se mnoho podnětných a zajímavých informací. Jsme potěšeni, že o obrazy Patrika Saudka je zájem, a že setkání bylo obohacením právě probíhající výstavy, která byla prodloužena do konce února 2023.
| ANITA STEINOCHEROVÁ SLAVÍ 60 |
Je páteční podvečer a naše kroky směřovaly do galerie BC TITANIUM na výstavu malířky Anity Steinocherové. Tato úžasná dáma právě slaví životní jubileum a atmosféra, kterou jsme mohli zažít si budeme dlouho pamatovat. Prostorem se linula jen pozitivní energie, kterou autorka oplývá a rozdává dalším. Bylo radostí sledovat všechny, jak v nich dominuje štěstí, radost ze setkání a úsměvy byly v každém z nás. To vše se odráží i v tvorbě autorky. Je inspirována hudbou, příběhy z dětství a pozitivním myšlením. Její velkoformátová díla jsou různorodá, kombinace technik navozuje hlubokou atmosféru hledání. Abstraktní expresionismus, včetně figurativního, mnohdy v jejích obrazech střídá geometrická abstrakce, někdy nacházíme i prvky surrealismu. Její experimentální tvorba nese výrazný a nezaměnitelný autorčin rukopis. „Plnit si své sny“, to je motto, kterým nás o své originalitě malířka již léta přesvědčuje. Kreativní svět je pro Anitu vším. Mezi její další aktivity, které ji provází jsou zpěv, který jsme si společně užili při zahájení večera, a účinkování v amatérském divadle. Je to renesanční dáma brněnské výtvarné scény a také galeristka.
Vernisáž malíře LIBORA EYERA byla opravdu velmi příjemným a pohodovým večerem. Ačkoliv autor nevystudoval žádnou z uměleckých škol, dokáže svoji tvorbou zaujmout a upoutat. Jak se říká "DAR Z HŮRY" a píle je při tvorbě nejdůležitější. Obrazům to v PROSTORU velmi sluší a každý jeden z nich Vás osloví svým příběhem a pojetím.
Autor se nebojí velkých pláten, ve své tvorbě také používá sololit. Technika špachtlí je doménou. Přišlo mnoho fanoušků malíře i kulturní scény. Hudebním vystoupením nás obohatil autorskou tvorbou Jiří Žáček a v propojení se slovem Ondřeje Kočerhana vykouzlili další z příběhů vztahujících se k obrazům Libora Eyera.
SESTŘIH Z VERNISÁŽE
Dne 20. listopadu 1922 uplyne 100 let od otevření městské knihovny v Brně mající v té době 13 228 knih. Její součástí bylo 14 poboček.
Pod hlavičkou Brno 2028 se veřejnosti v září 2022 otevřel unikátní literární salon 𝗥𝗲𝘇𝗶𝗱𝗲𝗻𝗰𝗲 ❮𝗮𝗳𝗲́ 𝗞𝗮𝗽𝗿𝗮́𝗹. Jedinečně zachovaný byt brněnského básníka Zeno Kaprála (1941–2020) v Údolní ulici č.17 je artefaktem sám o sobě a v tomto prostoru probíhá od konce září do konce listopadu 2022 v pilotním programu celkem 13 akcí.
Fascinující prostor s atmosférou prožitých příběhů snoubící se s nádechem historie. Těžko popsat v jedné větě, člověk musí zažít. Včerejší skvělá přednáška byla pozvánkou na další zajímavé akce, které se v tomto prostoru budou pořádat. Robert Janás seznámil s malíři, kteří působili v Brně v době, kdy vznikala Údolní ulice a tento dům. Dozvěděli jsme se o tvorbě tehdejších brněnských malířů a zajímavostech z jejich životních osudů. Také jsme pronikli do tajů o domě samotném, o tom, jak se odvíjela jeho historie ve 20. století, a o lidech, kteří v něm žili.
Mediálním partnerem výstavy je Brno Art Žurnál.
DĚKUJEMNE VŠEM, KTEŘÍ PŘIŠLI NA VERNISÁŽ MALÍŘE DAVIDA VYSTAVĚLA. V PROSTORU KAVÁRNY PANOVALA PŘÍJEMNÁ ATMOSFÉRA, KTERÁ SE SNOUBÍ S AUTOROVOU TVORBOU.
BOHATÁ ÚRODA. Stručněji a lépe charakterizovat přehlídku děl Davida Vystavěla se mi nepodaří. Vstoupíte do kavárny LIBERTY CAFE v těsné blízkosti Staré radnice v srdci Brna a jako kouzlem se přenesete doprostřed vinobraní, listy révy svítí všemi barvami, zralé hrozny se lesknou, z lisu to voní sladkou šťávou.
… ochotně padnete do zajetí příběhů mladého výtvarníka. Zatoužíte vstoupit do jeho obrazů, uvěříte, že se inspiroval právě Vašimi zážitky a sny. Výstava trvá do konce listopadu a skutečně stojí za to prohlédnout si ji opakovaně.
Kateřina se ve svých fotografických kolážích urputně proplétá pomíjivostí okamžiku a s pokorou zachycuje jeho krásy. Ale její fotografie a grafiky spíše kladou otázky, než a by odpovídaly s drtivostí jasných pravd. Doménou autorky, jsou fotografické koláže s abstraktním nádechem, většinou melancholické krajiny, či detaily, které jsou obohaceny grafickými prvky. Velkoformátové tisky na hliníkovou dibond desku mají nezaměnitelnou strukturu a atmosféru. Od roku 2013 se plně věnuje galerijní a kulturní činnosti v Brně.
SESTŘIH ZE ZAHAJOVACÍ VERNISÁŽE
Dnešním zářijovým podvečerem zahajujeme výstavu malíře a ilustrátora Aleše Leznara. Dovoluji si říct, že je to tento čas pozváním do niterného světa vystavujícího autora. Do krajin duše, která intenzivně prožívá, poznává, putuje a směřuje, tu ke světlu štětce, kterým na plátna svými tahy rozprostírá duševní zážitky a příběhy.
Malíř, ilustrátor, grafik. Studoval výtvarnou výchovu na Ostravské univerzitě. Inspirují ho každodenní situace, které interpretuje svým nezaměnitelným způsobem. Lidskou figuru začleňuje do specifického kontextu. V obrazech používá často nadsazenou perspektivu. Jeho tvorba velkoformátových obrazů, které můžeme dnes vidět je obdařena všudy přítomnou pestrobarevností, navoďující příjemnou a klidnou atmosféru zdánlivě běžných situací v životě, které si interpretuje do námětu po svém. Je autorem mnoha ilustrací s různorodou tématikou. Technika, kterou velmi citlivě a zdatně kombinuje jsou olejové a akrylové barvy, za jistých okolností spolu pěkně kamarádí. Nejprve jsou na řadě hrubé skici, ze kterých vybírá a dolaďuje námět.
Jak říká sám autor: Inspirují mne různé situace, které si interpretuji do námětu po svém. Mám rád mírnou nadsázku. Když je v obraze pointa dobře se mi tvoří. Vyhovuje mi v obraze jednoduchá situace - většinou muž a žena. Pozitivní vyznění námětu i v barevnosti. Důležitý je v obraze lidský prvek, figura. Když můj obraz jako hudba, která zlepší náladu, mám radost.
Jeho díla vznikají v ateliéru ve Vyškově. Velmi se mu líbí zvlněná krajina jižní Moravy, kde husté smíšené lesy střídají vinice. Vnímavost, jakou je autor obdařen mne opravdu zasáhla. Umění není hračka, kterou si lidé vytvořili, aby se nenudili. Umění je specifický jazyk, kterému se celý život učíme - tak jak mluvíme svou mateřskou řečí, můžeme mluvit i jazykem umění.
Pevně věřím, že dnešní večer si jazyk umění všichni plnými doušky užijeme, poněvadž sám autor a jeho umělecká tvorba stává cestou, cestou ke světlu, a v malířství nalézá „větší“ prostor k sebevyjádření. Byla bych velmi ráda, kdyby Vás dnešní výstava inspirovala. Aby Vás tvorba pohladila a oslovila.
Přeji panu Leznarovi neutuchající chuť a inspiraci k další tvorbě. Zní to jako pohádka, jako sen. A nakonec, proč by člověk si neměl snít…
Výstava je k vuidění od 15|9 - 12|10|22
Kateřina Dubovcová - kurátor výstavy
Lídrem této norsko‐české formace je trumpetista a skladatel Didrik Ingvaldsen, působící současně na významných jazzových experimentálních scénách v Norsku, Berlíně a New Yorku. Spolu s norským bubeníkem Dagem Magnusem Narvesenem (ten realizuje své současné aktivity převážně v Berlíně.
OTEVŘENÁ RADNICE BRNA STŘED NABÍDLA NÁVŠTĚVNÍKŮM ZAJÍMAVÉ POVÍDÁNÍ O HISTORII TOHOTO MÍSTA, ZAVEDLA ZÁJEMCE DO PROSTOR MATRIKY A PODZEMÍ. NA NÁDVOŘÍ SE ODPOČÍVALO A NASÁVALA SE ATMOSFÉRA SLUNEČNÉHO DNE ZA POSLECHU TÓNŮ HUDBY.
FOTO: Kateřina Dubovcová
Když se řekne slovo otevřená, spojíte si je s obrazem rozlehlosti – ano, to sedí. Jestliže se Vám ale vybaví představa něčeho prázdného – v tomto případě jste vedle, jak ta jedle. Radnice BRNO – STŘED je totiž na konci prázdnin tradičně otevřená a plná lidí všech věkových kategorií, přetéká aktivitami pro malé i dospělé, zpívá si a raduje se z hudby, která nestárne; je vlídnou pobídkou k hlubšímu a trvalému porozumění mezi občany a těmi, kdo mají na starosti správu daného místa.
Nikoliv ten, kdo má nejvíce starostí, bývá starostou, ale osoba, jež má rozhodující slovo ve skupině radních, a to je právě tady a teď v samém srdci Brna pan inženýr architekt Vojtěch MENCL. Ten se s námi v rámci komentovaných prohlídek radnicí pozdravil a odpověděl na dotaz „jaký projekt Vám v poslední době udělal největší radost a jste na něj patřičně hrdý?“. Dozvěděli jsme se, že pana starostu osobně nejvíce těší skutečnost, že rekonstrukce Moravského náměstí je již ve finále, nová podoba parku ozdraví a významně zkrášlí naše město.
Úlohy průvodce radnicí se dokonale zhostil pan bakalář Petr Štika, jinak tajemník, nepřehlédnutelný ve svém převleku za dominikánského mnicha. Proč? - je tu logická vazba na to, že radniční komplex budov sídlí v části bývalého dominikánského kláštera a sousedí s kostelem Sv. Michala. Ano, i na kousek původního středověkého hradebního zdiva si mohli návštěvníci sáhnout v kancelářích radnice, v zasedací místnosti se starobylým malovaným dřevěným stropem byly k vidění ukázky matrik – dávných dokladů o narození, sňatcích a úmrtí obyvatel Brna. Paní Ivana Nejezchlebová, matrikářka a specialistka na ověřování a vystavování duplikátů matričních dokladů; upozornila na blížící se termín stěhování matriky na novou adresu.
Nešlo minout výstavu fotografií, které pořídili jak profesionální, tak amatérští fanoušci brněnských dominant i skromných zákoutí. Bavili jsme se s písničkami u cimbálu jubilujícího BROLNu, vlnili jsme se v disko rytmech, jaké servíroval DJ Giovanni. Během chvilky jste se ve fotokoutku s kostýmy Divadla Polárka mohli proměnit v půvabnou dámu, ležérního světáka, nasazením podivuhodného klobouku jste dokázali opatřit zázračné magické schopnosti, jež nám ve všedních dnech často chybějí …
Akce OTEVŘENÁ RADNICE již poosmé přinesla velkou radost a sklidila zasloužený potlesk všech účastníků. Srdečné poděkování za to, že radnice dělá vše pro to, aby plnila potřeby svých obyvatel a za péči o to, aby se nám všem ve středu moravské metropole žilo bezpečně a harmonicky.
Text: Lenka Minaříková, Foto - video: Kateřina Dubovcová
Babí léto nabídne v Liberty Cafe tvorbu malíře Aleše Leznara. Malíř, ilustrátor, grafik. Studoval výtvarnou výchovu na Ostravské univerzitě. Inspirují ho každodenní situace, které interpretuje svým nezaměnitelným způsobem. Výstavní plán umělecké kavárny jsme připravili a naplánovali skvělé výstavy, o kterých Vás budeme pravidelně informovat.
Rozhovor s autorem viz. níže...
V rámci festivalu Maraton hudby Brno jsme zachytili skvělé hudební uskupení, které vystupovalo v rámci bezuličního buskingu v pokojíčku na České ul. Složení hudebních nástrojů zpočátku budilo rozpaky. Instalační trubky, paličky z vařečky, podrážka od boty, nebo vlastnoručně vyrobená chrastítka. Jakmile kapela vyloudila první zvuky, obavy se rozplynuly a mohli jsme spolu s přihlížejícími nasávat báječnou atmosféru ulice a šamanské produkci v podání těchto sympatických chlapíků. Street Art v plné síle. A ze svých nástrojů loudily zvuky nevídané. A pokud budete chtít slyšet jejich hudební produkci, tak Vám nabídneme pár odkazů.
Tato unikátní výstava v nepřístupných prostorách kláštera v Rajhradě nejenže splnila veškerá má očekávání, ale v mnohém předčila. Duše fotografa byla ohromena monumentálností díla, a přitom ve zdánlivé jednoduchosti instalace, která v každém okamžiku mění děj. Když jsem procházela místnostmi v uších mi zněl Johann Sebastian Bach, v tichu kláštera byly slyšet jen mé kroky na občas vrzající podlaze. Mezi otevřenými polorozpadlými okny foukal vítr do místností, a k mému štěstí jsem mohla nasávat okamžiky mezi fotografiemi a instalací úplně sama. Světlo hrálo roli v každém okamžiku, a tak opravdu jeden pohled nestačí...
Byla jsem pohlcena příběhy, které si člověk sám vytváří díky této unikátní scenérií. Přiznám se, že jsem na výstavě strávila několik hodin a byla pro mne velkou inspirací. Atmosféra výstavy je dech beroucí a možnost nahlédnout do jinak nepřístupných prostor Benediktinského kláštera je mimořádné. Dotknout se světla a nepustit...
Kateřina Dubovcová - fotograf.
Odkaz na fotoalbum viz. níže kliknutím na fotografii
Pátá výstava projektu KOR - T.D, tedy řady šesti autorských výstav Monogramisty T.D z orací, které nebyly nikdy vystavené a jedná se o cyklické výstavy, představí cyklus, který vzniká od roku 1991 a je otevřený do dnešních dnů.
PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA
Dezidér Tóth využil nastalé situace - nakoupil množství knih, začal malovat na jejich obálky, přemalované knihy vytvořily řady od dvou po sedm knih, a ty pak byly prezentovány na zavěšených poličkách v celých sériích.
MONOGRAMISTA T.D
Kapela POPSMOG a křest CD proběhla v sobotu 18. června od 19:00 hod. v Liberty Café.
Název debutového alba pod názvem "Bolid."
Další hudební zážitek a skvělou atmosféru si mnozí nenechali ujít
Jak byste posluchačům přiblížili Vaši tvorbu?
Pohybujeme se na hraně různých hudebních žánrů, na pomezí melodického rocku a popu. Někdy to proložíme funky stylem, jindy se nám podaří složit folkrockovou baladu, jakou je kupříkladu píseň Za obzorem. Nechceme ale naši tvorbu tlačit do škatulek. To ať koneckonců posoudí posluchači.
Odkaz na fotoalbum : klikni na obrázek níže!
Dezider Tóth, alebo Monogramista T.D je slovenský výtvarník. V rokoch 1962 – 1966 študoval na ŠUP v Bratislave u prof. Rudolfa Filu a Štefana Schwartza a medzi rokmi 1966 – 1972 študoval u prof. Petra Matejku na VŠVU v Bratislave.
Děkujeme paní primátorce za poskytnutí záštity nad touto akcí. Záštita je pro nás čestná pocta, je projevem podpory a upozorněním na význam a přínos námi pořádané akce.
Film popisuje příběh sochaře Jana Šimka, jehož sochařské dílo vznikalo z živé účasti v dramatech a výzvách své doby, na které dokázal reagovat s nezaměnitelnou uměleckou invencí. V 70tých a 80tých letech spoluvytvářela ráz nezávislé kultury českého sochařství.
Sochař si klade otázky lidské existence a vesmíru, a zrcadlí neustálý příběh “Lidského živlu” do své tvorby. O jeho tvorbě bude také hovořit profesor Petr Oslzlý, který bude čerpat ze své knihy “Příběhy soch”, která popisuje Šimkovo sochařské dílo a přiblíží důležitou kapitolu spolupráce s “Divadlem na provázku”.
V dokumentu se snoubí odvaha, síla bytí, svědectví, zavíjení, osudovost, dotýkání, rytmus, vzepětí...Svým charismatickým mluveným slovem nás provede PhDr. Milan Sedláček, zasloužilý umělec. Nahlédneme společně do sochařova života, kde sochařská výpověď autora otevírá divákovi silný spirituální prožitek kontinuity mezi člověkem, přírodou a kosmem. Premiéra filmu je naplánovaná na měsíc duben 2022.
Po druhé světové válce byla továrna znárodněna a sloučena do národního podniku Vlněna. Sloučeny byly i do té doby oddělené továrny, které po roce 1945 vytvořily jeden rozsáhlý areál. Ve správní budově Bochnerova paláce bylo umístěno podnikové ředitelství národního podniku Vlněna. Objekt byl k textilní výrobě využíván až do roku 2008, kdy byla odstavena poslední linka menší soukromé firmy Vlnako, jež pokračovala v tradiční vlnařské výrobě. Po roce 2008 se areál nacházel v neutěšeném stavu. Od roku 2013 vznikaly projekty na oživení areálu. Konaly se zde výstavy a koncerty. Objekt Vlněny byl využíván především nezávislou scénou, kdy se měnila na dočasný pop-up klub, který měl za úkol přitáhnout do této opomíjené části města Brna návštěvníky.
Mezi účinkujícími byla například Monika Načeva a Justin Lavash. Konalo se zde také několik ročníků multižánrového festivalu Vlna. Dlouhou dobu zde také měli své zázemí malíři a výtvarníci ve svých ateliérech. Všechny tyto snahy ale selhaly a Vlněna byla roku 2016 zbourána. Fotografie byly pořízeny v roce 2016, kdy velká část budov nebyla již přístupná a objekt byl zavalen bagry a těžkými stroji, které pracovaly na odstranění tohoto historického skvostu.